Smaller Default Larger

8 czerwca w ramach rządowego projektu ,,Poznaj Polskę’’ uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Ozimka i Krasiejowa.

W Ozimku uczniowie obejrzeli most wiszący niezwykły zabytek techniki. Wiszący most żeliwny jest najstarszym obiektem tego typu na kontynencie europejskim. Jego powstanie ma ścisły związek z hutą "Małapanew", założoną w połowie XVIII wieku z woli pruskiego władcy - Fryderyka II. Mosty żeliwne były jednym z najważniejszych produktów powstających w tej hucie. Jeden z tych najpiękniejszych można do dziś oglądać przy wejściu na teren huty. Most wiszący w Ozimku to niezwykły zabytek. Oddany do użytku w 1827 roku, jest dziś najważniejszym zabytkiem miasta i jego najlepszą wizytówką. Już w 1969 roku został wpisany na listę zabytków techniki. Zwiedziliśmy Muzeum Hutnictwa, które powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi, dzięki zaangażowaniu i pracy jego członków. Uroczyste otwarcie odbyło się 7 grudnia 2012 r.

Wystawa przedstawia liczne eksponaty (gromadzone od lat, a także udostępnione przez osoby prywatne), prezentując „dorobek” hutniczy obszaru Śląska sięgający XVIII i XIX wieku. Tematem przewodnim ekspozycji są wyroby wytwarzane w ówczesnym przemyśle hutniczym, m.in. w Pruskiej Królewskiej Hucie Malapanew, której tradycje podtrzymuje istniejąca po dziś dzień Huta Małapanew w Ozimku.

Wśród nich na uwagę zasługują naczynia codziennego użytku, żeliwne piecyki, wagi, krzyże cmentarne, krucyfiksy, elementy żeliwnych ogrodzeń nagrobków, pięknie zdobione talerze wg. projektu Carla Schinkla, przedmioty gospodarcze i inne. Ponadto zaprezentowano szereg rycin, fotografii, katalog wyrobów hut królewskich (1800 r.), portretów historycznych dyrektorów ozimeckiej huty, makiety osady hutniczej przedstawiające wygląd Malapanew (dzisiejszy Ozimek) z 1769 i 1854 r., miniaturę najstarszego, wiszącego żelaznego mostu łańcuchowego (1827 r.), a także medal, który otrzymała Królewska Huta w Ozimku na Światowej Wystawie Przemysłowej w Londynie w 1851 r.

Z Ozimka pojechaliśmy do Krasiejowa.

Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, zdecydowaliśmy się na uczestnictwo w niezwykłym zdarzeniu. Wplątaliśmy się w zawiłe losy Świata. Staliśmy się świadkami fascynujących zdarzeń. Nasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal. Po podróży promem kosmicznym obejrzeliśmy stanowiska okien ewolucji, które  są istotną częścią tego wyjątkowego widowiska multimedialnego. Przepływem strumienia widzów sterują przewodnik cyfrowy, tekst oraz sygnalizacja świetlna.

Dalej udaliśmy się do JuraParku, który powstał z myślą rozwijania dziecięcych pasji i marzeń i właśnie dzięki temu każda wizyta pozostaje niezapomniana.

Park zaczęliśmy zwiedzać od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Na pokładzie kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety poznaliśmy kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery, pierwszym formom życia. Zajrzeliśmy w głębiny paleozoicznych mórz podziwiając ich mieszkańców. Obejrzeliśmy wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety. Na koniec przejażdżki przez Tunel Czasu poznajemy Opolszczyznę z epoki triasu…

Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu rozpoczęliśmy spacer wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej.

Ścieżka prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1500 m. Czas zwiedzania ścieżki z przewodnikiem wynosi od 1,5 do 2 godzin. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są modele mezozoicznych gadów i płazów. Prawie 70 gatunków i aż około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie.

Kolejnym punktem zwiedzania jest Pawilon Paleontologiczny. Zabezpiecza on największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.:” Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter "in situ". Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Zobaczyć można tu rekonstrukcje szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura - Silesaurus opolensis, wykonane przez rzeźbiarkę Martę Szubert.

Na warsztatach edukacyjnych podczas aktywnego uczestniczenia w zajęciach, dzieci poznały podstawowe pojęcia i zagadnienia dotyczące życia dinozaurów i pracy paleontologa.

 W  kinie 5D oprócz trójwymiarowego obrazu uczniowie doznali także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych.

Prehistoryczne Oceanarium, w którym byliśmy stanowi gratkę dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć z bliska jak wygląda podwodne życie, a szczególnie jak wyglądało ono miliony lat temu.

Na koniec czekał na nas Plac Zabaw .

Zmęczeni, najedzeni, zadowoleni wróciliśmy do domu.

 

 KrasiejówPokaż Galerię